10 najlepszych zabaw oczepinowych i weselnych (bez obciachu)

No dobra, trochę oszukałem - zabaw jest na tę chwilę 14 sztuk. Ciągle pojawiąją się jakieś nowe. Ale chyba lepiej więcej niż mniej.
Zabaw naoglądaliśmy się wiele, ale do tego zestawienia wybraliśmy tylko te które są zabawne, sympatyczne i które można obejrzeć spokojnie na drugi dzień już na trzeźwo, nie martwiąc się co powiedzą znajomi, których na weselu nie było, kiedy przypadkiem taki weselny film do nich trafi. Część zabaw przygotowanych jest konkretnie pod kątem Młodej Pary na czas oczepin, ale wiele z nich może być wykorzystana w szerszym zakresie.
Postanowiliśmy utworzyć to zestawienie, gdyż pary często rezygnują z zabaw oczepinowych obawiając się jakie to zabawy wymyśli zespół i czy nie będzie wstydu. Ponieważ inwencja twórcza niektórych zespołów w tej kwestii faktycznie wydaje się nieograniczona, lepiej jest samodzielnie zająć się tematem i przedstawić zespołowi uprzednio swój zestaw zabaw.
Zabawy nazywają się "oczepinowe" ale nic nie stoi na przeszkodzie aby kilka z nich przeprowadzić przed oczepiami, szczególnie na weselach organizowanych o wcześniejszych godzinach, kiedy to czasu jest sporo lub na imprezach, które zdaniem Młodych toczą się zbyt leniwie - dla rozruszania gości.
Tak więc bez zbędnego przedłużania zaczynajmy.
- "3 kolana jedna ręka" - jest to dość sympatyczna modyfikacja gry "Twister". Prowadzący wybiera do zabawy kilka par np. 6, pary tańczą sobie do muzyki, kiedy muzyka przestaje grać prowadzący rzuca hasło - np. "3 kolana jedna ręka" - pary muszą teraz utworzyć taką figurę, by z ziemią stykać się tylko trzema kolanami (jedno w powietrzu) i podpierać jedną ręką. Para która przyjmie wymagają pozycję jako ostatnia odpada. Sędziowaniem zajmować się może prowadzący lub Para Młoda. Wyeliminowana para schodzi z parkietu i zabawa toczy się dalej, aż do wyłonienia zwycięzcy. Przyjmowane przez pary pozycje ograniczone są tylko fantazją prowadzącego - "dwie ręce, dwie nogi", "cztery ręce, jedna noga" itp.
- "Test zgodności" - dość popularna zabawa oczepinowa dla Pary Młodej. Młodzi siadają na krzesełkach plecami do siebie, dostają wcześniej przygotowane przez prowadzącego tabliczki z napisami "JA", "ON(A)", ew. zdejmują buty, wymieniają się jednym z nich tak by mieć jeden własny, a drugi pożyczony i podniesieniem buta (zamiast tabliczki) sygnalizują "JA" / "ON(A)". Prowadzący musi mieć uprzednio przygotowany zestaw pytań które zadawać, będzie Młodym, np. "Kto więcej wydaje na ciuchy", "Kto jest większym bałaganiarzem", "Kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę" itp. Młoda para odpowiadając na pytania podnosi do góry odpowiednią tabliczkę (ew. odpowiedni but). Chodzi o to aby odpowiedzi były zgodne, np. że to Młody wyciąga pierwszy rękę. Zabawa nie prowadzi do wyłonienia zwycięzcy, chodzi raczej o trochę śmiechu. Warto przed rozpoczęciem zabawy zweryfikować pytania zadawane przez prowadzącego, czasami prowadzących ponosi fantazja...
- "Krzesełka" - klasyczna zabawa - najczęściej dla pań. Prowadzący wybiera kilka pań chętnych do wzięcia udziału w konkursie, przynosi też na środek sali krzesła w ilości o jedno mniej niż liczba wybranych pań. Krzesła ustawiane są w kółeczko, siedzeniami na zewnątrz, pani chodzą dookoła krzeseł w rytm muzyki, kiedy muzyka przestaje grać trzeba szybko usiąść, dla kogo zabraknie krzesłą odpada. Zabawę można uatrakcyjnić - przed zajęciem miejsca należy wykonać zadanie wyznaczone przez prowadzącego, np. "Proszę przynieść kieliszek". Panie biegną by przynieść wymagany fant, dipiero kiedy mają go już w ręce mogą usiąść na krzesełku, Ponieważ krzeseł jest mniej niż liczba uczestników konkursu, najwolniejsza osoba odpada i schodzi z parkietu. Fanty wracają na swoje miejsce, prowadzący zabiera ze środka jedno krzesło i zabawa trwa dalej, aż do wyłonienia zwycięzcy. Fanty mogą być różne, wiele zależy od pomysłowości i gustu prowadzącego, dlatego dobrze jest ustalić z prowadzącym co ludzie będą przynosić. Przynoszenie przykładowo przepoconych męskich skarpetek to nie jest najlepszy pomysł, a może być jeszcze gorzej.
- "Jaka ta bajka/serial" - zabawa na zasadzie - jaka to melodia. Prowadzący zabawę zespół musi mieć przygotowany zestaw podkładów muzycznych z bajek, znanych seriali. W grze uczestniczą dwa zespoły - zespół Pana Młodego i zespół Panny Młodej. Prowadzący włącza zagadkę muzyczną - np. melodię z "Czterech Pancernych", a zespoły mają za zadanie odgadnąć co to za serial. Który zespół pierwszy odgadnie prawidłowo, ten dostaje punkt. Na koniec zliczamy punkty i przyznajemy nagrodę.
- "Taniec z gwiazdami" - zabawa dla facetów. Wymaga od prowadzącego uprzedniego przygotowania odpowiedniej liczby spódniczek. Prowadzący wybiera parzystą liczbę mężczyzn z sali i karze im dobrać się w pary, po czym nieoczekiwanie rozdaje im tyle spódniczek ile jest par. Jeden z facetów w parze założyć musi spódniczkę. Prowadzący włącza teraz kolejno utwory muzyczne w różnych stylach: rock, tango, rap. Jedna tura składa się z jednego utworu muzycznego. Tańczące pary muszą się starać tańczyć jak najlepiej by nie zostać wyeliminowane. Decyzja kto w danej turze tańczył najgorzej i która para odpada należy do Młodej Para. Wygrywa ostatnia para która zostanie na parkiecie.
- "Taniec z marynarką" - pary tańczą dopóki gra muzyka, kiedy przestaje należy przewinąć marynarkę na drugą stronę i oddać założyć partnerowi. Której parze wymiana zajmie najwięcej czasu ta para odpada.
- "Wróżby weselne" - zabawa oczepinowa dla Pary Młodej - baloniki z wróżbami dla Pary Młodej. Uprzednio przygotowujmy na karteczkach wróżby, wkładamy je do baloników i dmuchamy. Nadmuchane baloniki z wróżbami rozkładamy przez Parą Młodą, której rozdajemy szpikulce do przebijania balonów. Przykładowe wróżby: "Będziesz zawsze gotował (-a) w domu. Będziesz cierpliwe czekał (-a) na spóźnioną (-ego), partnerkę (partnera). Będziesz zawsze kierowcą. Będziesz wydawać wspólne oszczędności. Będziesz pracować jak wół na oszczędności. Będziesz przesiadywać w solarium. Będziesz trenować brzuszki na jędrne pośladki. Będziesz zawsze zmieniać pieluchy itp..."
- "Damska torebka" - Prowadzący zaprasza na parkiet panie z torebkami. Wcześniej przygotouję sobie listę rzeczy o które będzie pytał wraz z punktacją. Pyta która z pań ma pilnik do paznokci - te które mają dany przedmiot w swojej torebce otrzymują po punkcie. Na koniec zliczamy punkty.
- "Suknia dla Panny Młodej" - Prowadzący wcześniej zaopatrzyć musi się w odpowiednią liczbę rolek papieru toaletowego. Zabawa dla par, panowie w wyznaczonym czasie owijają swoje partnerki papierem toaletowym tworząc kreacje. Para Młoda wybiera panią w najlepszej sukni z papieru toaletowego.
- "Gwizdanie" - Wbiera się osoby które umieją gwizdać. Otrzymują po kieliszku napełnionym bułką tartą, na sygnał "wypijają" kieliszek, kto pierwszy zagwiżdże wygrywa. Modyfikacja - wbiera się dwie czterosobowe drużyny. Osoby w drużynie wykonują po kolei czynności: pierwsza zjada banana, druga kawałek tortu, trzecia pompuje balon aż do pęknięcia, czwarta "wypija" bułkę tartą i musi zagwizdać. Czynności do wykonania i liczbę osób można oczywiście zmodyfikować.
- "Róbcie wszyscy to co ja" - zabawa bez zwycięzców, wybiera się "dyrygenta" i "orkiestrę". "Dyrygent" w rytm muzyki wykonuje różne "ćwiczenia", np. chwyta się za nos, skacze na jednej nodze, "orkiestra" musi powtarzać ruchy "dyrygenta". Można zorganizować to na zasadzie konkursu dla dwóch grup (np. dziewczyny i chłopaki). Każda grupa występuje osobno, na koniec widzowie oceniają obie grupy oklaskami, która grupa otrzyma donośniejsze oklaski ta wygrywa.
- "Limbo dance" - uczestnicy w rytm muzyki przechodzą (wyginając się do tyłu i bez podpórki) pod coraz niżej zawieszonym kijem/sznurkiem. Wygrywa ta osoba która przejdzie pod najniżej zawieszoną poprzeczką.
- "Pończochy" - uczestnicy zakładają na twarz pończochy, a następnie powoli ściągają je z głowy, co deformuje rysy twarzy, wygrywa najśmieszniejsza twarz.
- "Tajemnicza paczka" - prowadzący wręcza Młodej Parze tajemnicze pudełko i czyta wierszyk instruujący komu ma je przekazać trzymającą je w danej chwili osoba, np. "a teraz paczka wędruje do najszczuplejszej pani", "do pana z największym brzuchem", "dla pani z największym biustem" na koniec pudełko trafia do Młodych - może być w nim np. RedBull na noc poślubną. Rodzaj zadań/instrukcji naleśy oczywiście dostosować pod konkretnych gości. Jednych "pan z największym brzuchem" może śmieszyć, innych niekoniecznie.
polecamy też zestawienie top 10 najlepszych filmów weselnych