10 najczęstszych powodów do narzekań przez gości weselnych

nasze publikacje - 10 najczęstszych powodów do narzekań przez gości weselnych

Udane wesele to także takie, które jest miło wspominane przez gości. Niestety łatwiej zapadaja w pamięć rzeczy nieprzyjemne dlatego warto jest przygotować się na okolicznośc ich pojawienia, by im zawczasu zapobiec. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto narzekać będzie, choćby obiektywnie nie było na co, ale na takie osoby nic się nie poradzi, a co do pozostałych można spróbować. Oto i zestawienia najczęstszych powodów złego humory u gości.

  1. Nieodpowiedni dzień. - Jeśli ślub ma się odbyć w piątek, w długi weekend, w święta, czy w dniu ważnej imprezy sportowej, część gości może taki dzień nie odpowiadać. W piątek nie wszyscy dostaną urlop, nie wszyscy też chętnie wezmą urlop nawet jeśli go dostaną - w końcu liczba dni wolnych jest w roku ograniczona. Na długie weekendy część gości może mieć własne plany, z kolei jeśli chodzi o dni świąteczne, część gości może być przywiązana do tradycji i chcieć spędzić je tak jak od wielu lat w domu z rodziną. W przypadku imprez sportowych może się okazać, że na czas ważnego meczu (np. finału Euro) część gości jeśli nawet przyjdzie, to zniknie nagle z wesela na dwie godziny by w spokoju obejrzeć mecz.
  2. Trudny dojazd. - Wysyłając gościom zaproszenia, dobrze jest dołączyć do nich mapkę z planem dojazdu zarówno do miejsca ceremonii jak i do sali weselnej. Zwykle sale zlokalizowane są w pięknych "okolicznościach przyrody" co często oznacza, że potrafią być trudne do zlokalizowania. Chociaż zazwyczaj posiadają własne strony internetowe, często nie ma na nich jednak dokładnych wskazówek dotyczących lokalizacji i dojazdu. W przypadku kościołów czy urzędów stanu cywilnego dobrze jest wskazać gościom miejsca gdzie mogą zaparkować samochody - znalezienie miejsca do zaparkowania w centrum dużego miasta często nie jest łatwe. Przed samym ślubem należy sprawdzić czy w okolicy sali czy miejsca ceremonii nie pojawiły się jakieś roboty drogowe utrudniające gościom dojazd. Wystarczy zamknięcie jednego mostu by opóźnić przybycie gości na miejsce ceremonii o pół godziny. W przypadku zlokalizowania utrudnień należy oczywiście poinformować o nich gości.
  3. Rozsadzenie gości. - Dobrze jest zaplanować z góry kto gdzie siedzi, ustawić wizytówki oraz plan sali wraz z przypisanymi miejscami. Zostawienie gościom wolnej ręki w tym względzie prowadzi do sporego chaosu, na początku wesela, który to chaos zmuszona będzie rozładować sama Młoda Para jako najlepiej znająca zaproszonych i najbardziej upoważniona do przesadzania gości. Warto też wziąć pod uwagę by starsze osoby posadzić dalej od głośników, gdyż są one szczególnie wrażliwe na hałas, a kolejnymi prośbami o ściszenie muzyki mogą zamęczyć każdy zespół oraz Młodą Parę. Dobrze też by osoby, które się znają i które są w podobnym wieku lub które mogą mieć wspólne tematy posadzić obok siebie, gdyż poza tańcami i piciem ludzie przychodzą na wesela porozmawiać ze znajomymi i rodziną, więc dlaczego im tego nie ułatwić.
  4. Nieobecność pary na weselu. - Para Młoda nie powinna znikać na zbyt długo z wesela, zniknięcie na pół godziny na czas krótkiego pleneru w okolicy sali weselnej nie zostanie najczęściej zauważone przez większość gości, jednak nieobecność trwająca ponad godzinę potrafi wybić gości z weselnej atmosfery. Czasami para (ze względu na późną porę rozpoczęcia wesela) decyduje się na krótki plener przed obiadem i wejściem gości na salę co jest jeszcze gorszym rozwiązaniem - głodni goście to źli goście i jeszcze mniej cierpliwi. Dlatego dłuższy plener lepiej zorganizować innego dnia, a w dniu wesela zrobić sobie co najwyżej kilka zdjęć w okolicy sali. Ponadto Para Młoda powinna dać każdemu z gości odczuć, że są dla nich ważni i z każdym zamienić podczas przyjęcia chociaż kilka słów.
  5. Przedłużające się elementy wesela. - Warto pamiętać, że ludzie szybko się nudzą. Jeśli wymyślimy sobie skomplikowany obiad, wybierany przez gości z karty, podawany przez kelnerów osobiście każdemu z gości, należy brać pod uwagę że sam obiad może zabrać ponad dwie godziny, w tym czasie część gości zdąży już go zjeść, podczas gdy inni będą jeszcze głodni na niego czekali - kuchnia nie jest w stanie wydać jednocześnie kilkudziesięciu indywidualnych zamówień. Przy okazji stracimy dwie godziny. Podobnie z artystycznymi elementami wesela - prezentacjami multimedialnymi (trwająca ponad kwadrans prezentacja zaczyna już męczyć gości), zabawami oczepinowymi trwającymi ponad pół godziny (gości zaczynają boleć nogi od stania ponad pół godziny, a niezainteresowani zabawami zaczynają się nudzić).
  6. Głośna muzyka i monotonna tematycznie. - Należy wziąć pod uwagę, że goście przychodzą na wesele również porozmawiać, dlatego należy zwrócić uwagę by w przerwach między blokami tanecznymi muzyka nie grała zbyt głośno. Warto jest też zwrócić uwagę na ustawienie kolumn głośnikowych względem stolików, kolumny stojące tuż przy stoliku będą na pewno powodem do narzekań siedzących najbliżej Dobrze jest też zastanowić się nad doborem muzyki. Goście zwykle są w różnym wieku, mają różne upodobania - zespół grający cały czas przeboje z lat 70, disco-polo, czy przeboje klubowe sprawi że część gości nie będzie się dobrze bawiła. Muzyka powinna być urozmaicona i przerywana momentami względnej ciszy.
  7. Klimatyzacja. - I nie chodzi tu tylko o momenty kiedy jest za ciepło. Wyposażenie sali w klimatyzację wydaje się sprawą dość oczywistą - warto jednak o to zapytać - lepiej spytać niż zdziwić się w dniu wesela. Warto dowiedzieć się też czy poza chłodzeniem sala dysponuje również wydajnym ogrzewaniem, dotyczy to szczególnie wesel organizowanych w namiotach oraz wiosna i jesienią kiedy wieczory bywają chłodne. Marznący i siedzący w kurtkach goście, zespół przygrywający w kurtkach i rękawiczkach to coś czego chciałoby się na własnym weselu uniknąć. To że nam włączenie ogrzewania w takich sytuacjach wydaje się oczywiste, nie oznacza, że jest równie oczywiste i wykonalne dla obsługi sali weselnej (może zakończyli już okres grzewczy). Warto też upewnić się (sprawdzając opinię o sali w internecie) czy klimatyzacja sali jest dostatecznie wydajna. Często zainstalowany mały klimatyzator czy postawiona "farelka" nie są w stanie utrzymać tak dużego pomieszczenia jakim jest sala weselna w komfortowej temperaturze.
  8. Przemowy i występy gości bez końca. - Może nie jest to częsty problem na polskich weselach, jednak kiedy jest to wesele "mieszane" polsko-zagraniczne - przemowy rodziców, świadków, druhen itp. są na porządku dziennym. Tradycja ta, sama w sobie jest całkiem sympatyczna, jednak kiedy chętnych do mikrofonu jest sporo, a każdy ma przygotowaną przemowę (często w dwóch językach) na dobre kilka minut, wszystko to zaczyna się gościom dłużyć, szczególnie polskim gościom przyzwyczajonym to tanecznych wesel i nierozumiejących przemów w obcych językach. Czasami też zdarzają się występy gości - wujek chce zaśpiewać piosenkę, ciocia przeczytać specjalnie napisany na tę okazję wierszyk i tu znowu wszystko jest w porządku kiedy nie trwa to zbyt długo. Czasami jednak goście, szczególnie w późniejszej fazie wesela, kiedy mają już w czubie, potrafią świetnie improwizować występując dłużej niż jest to dla pozostałych uczestników wesela zabawne. Dlatego ważne jest brać to pod uwagę i interweniować kiedy tempo wesela drastycznie spada.
  9. Pojemność sali. - Szukając sali, pytamy oczywiście menadżera ilu gości pomieści lokal. Weźmy jednak pod uwagę, że maksymalna pojemność sali to często wartość ekstremalna. Jeśli chcemy by nasi goście spędzili wesele w komfortowych warunkach, dobrze jest znaleźć salę której maksymalna pojemność przynajmniej o 20% przekracza planowaną przez nas liczbę gości. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się sytuacja, kiedy goście siedzieć będę ściśnięci jak sardynki, trącając się łokciami podczas obiadu, a do swojego miejsca przy stole przepychać się będą pod ścianą przepychając innych gości. Może też się zdarzyć, że część siedzieć będzie musiała na sali tanecznej lub w przejściu w przeciągu.
  10. Jedzenie. - Decydując się na restaurację powinniśmy wcześniej, najlepiej incognito zjeść możliwie wiele potraw w tym lokalu, szczególnie tych które chcielibyśmy wybrać do weselnego menu. Jedzenie oczywiście powinno być smaczne, apetyczne, ładnie podane. Jeśli przy naszym małym zamówieniu obiadowym restauracja nie spisze się najlepiej trudno od niej oczekiwać, że da sobie radę w przypadku dużego przyjęcia weselnego. Planując menu trzeba pamiętać o jego urozmaiceniu, tak żeby każdy znalazł coś dla siebie, a szczególnie osoby które nie jedzą mięsa. Ilość porcji powinna być tak obliczona by goście nie mieli wrażenia, że jedzenia brakuje - w tej kwestii można zaufać menadżerowi restauracji ew. skonsultować jego odpowiedź z poradami w internecie (3 porcje mięsa, 3 kawałki ciasta i 3 przekąski z zimnego bufetu to zwykle ilość w zupełności wystarczająca).
Jeśli irytuje Was jeszcze coś innego na weselach - prosimy o info - chętnie to tutaj dodamy.

polecamy też zestawienie top 10 najlepszych zabaw oczepinowych

Ocena artykułu: Interesujący 5/6 (2 oceniających)

O autorze:

Piotr Kubiak

 

nasze publikacje - fotografia ślubna