jak mieć lepsze zdjęcia ślubne cz1

nasze publikacje - fotografia ślubna

Odpowiedź jest oczywista - TAK!
Zaraz dowiemy się - jak.
W skrócie mówiąć - trzeba zadbać o otoczkę. Fotograf ślubny, choćby najlepszy, lepiej poradzi sobie, jeśli zapewnimy mu dobre warunki do pracy niż jeśli pozwolimy sprawom toczyć się samym. Każdy kto kiedykolwiek próbował robić zdjęcia pewnie zauważy, że ładnym obiektom jest o wiele łatwiej zrobić zdjęcie które się podoba, niż w przypadku czegoś brzydkiego.

Dlatego, jeśli zależy nam na tym, by nasze zdjęcia ślubne były jak najładniejsze pamiętajmy o tym na każdym etapie przygotowań do ślubu. Oczywiście dobry fotograf to podstawa, bez tego w ogóle nie sensu czytać dalej, ale załóżmy, że już znaleźliśmy takiego fotografa - polecamy poprzednie artykuły z tego cyklu.

Czyniąc kolejne kroki przygotowań do ślubu, pamiętajmy o zdjęciach. Generalna zasada jest dość prosta, w miejscach gdzie będą wykonywane zdjęcia powinno być w miarę jasno, najlepiej jeśli będzie to naturalne światło słoneczne (nie żarówkowe, czy jarzeniowe), otoczenie powinno być ładne, posprzątane, a pomieszczenia przestronne.

Najpierw o świetle. W fotografii podstawą jest światło - im lepsze światło tym lepszy może być efekt końcowy. Reportaż ślubny wypadnie najlepiej w naturalnym świetle słonecznym, jednak nie bezpośrednim, ale rozproszonym. Ktoś komu słońce będzie świeciło prosto w twarz wypadnie gorzej niż osoba stojąca w cieniu, oświetlona światłem rozproszonym. Rezerwując salę lub kościół zwróćmy uwagę na godzinę, porę roku, ilość i wielkość okien. Jeśli mamy możliwość przyjdźmy w podobnych okolicznościach (o podobnym czasie, porze roku) do typowanej sali, czy kościoła i sprawdźmy jak wygląda oświetlenie. Sprawdźmy w kalendarzu lub internecie godzinę zachodu słońca w ten dzień, zadbajmy o to żeby chociaż początek wesela odbył się 1-2 godziny przed zachodem słońca, da to fotografowi możliwość wykonania przynajmniej części zdjęć, bez lampy, w naturalnym świelte, co na pewno nie będzie bez znaczenia dla otrzymanych potem zdjęć ze ślubu. Jeśli planujemy ślub pod gołym niebem też pamiętajmy, że bezpośrednie, ostre słońce padające na zebranych utrudni pracę fotografowi.

Jeśli o kościół chodzi - niewątpliwie małe, ciemne kościółki są bardzo klimatyczne jednak stanowią wyzwanie dla fotografa, od posiadane go przezeń sprzętu i umiejętności zależy czy będzie sobie w stanie poradzić. Ważny jest też w takim przypadku wybór kamerzysty, świecący lampką po twarzach kamerzysta zepsuje klimat i znacznie utrudni fotografowi pracę. Przestrzeń też ma znaczenie - jeśli kościół jest bardzo mały, fotograf może mieć problem żeby swobodnie się po nim przemieszczać, nie robiąc zamieszania. Najłatwiejsze do fotografowania są duże przestronne kościoły, z pomalowanymi na biało ścianami i mlecznymi, dużymi oknami pod sufitem. Najłatwiejsze zwykle nie idzie w parze z najładniejszym więc należy uważać żeby nie przesadzić. Zobaczmy też czy wyjście z kościoła jest położone centralnie na linii ołtarza, czy też wchodzi się do niego jakimś bocznym wejściem. Widok pary wchodzącej do świątyni, bocznymi, "kuchennym" drzwiami - do specjalnie atrakcyjnych nie należy, a lawirowanie po kościele w czasie wchodzenia czy wychodzenia też potrafi zepsuć nastrój tej radosnej chwili. Dlatego wybór kościoła dobrze jest głębiej przemyśleć lub skonsultować z wybranym fotografem, mieć kilka możliwości w zanadrzu i po zastanowieniu wybrać najlepszą.

Sala weselna. Należy zadbać o to żeby była duża i przestronna. Często wybierane przez młodych pałacyki mają swój urok, jednak kiedy goście gnieździć się muszą podzieleni w pałacowych pokoikach 5x5m, a tańczyć w pomieszczeniu podobnej wielkości w którym zmieścić musi się jeszcze orkiestra. Ciasnota znacznie utrudnia fotografowanie, a podział gości na pokoje dodatkowo utrudnia rozkręcenie się całej imprezy. W przypadku większych sal zwróćmy też uwagę na konstrukcję budynku, często sala jest duża ale podzielona cała mnóstwem słupów, podtrzymujących konstrukcję dachu, słupy takie, nawet owinięte, w zdawałoby się atrakcyjny sposób, na zdjęciach nie prezentują się atrakcyjnie. Jeśli imprezę organizujemy latem, sprawdźmy też czy jest sprawnie działająca klimatyzacja, spływająca potem Para Młoda i towarzyszący jej goście to mało atrakcyjny temat do zdjęć. Wystrój, wygląd i wyposażenie sali jest o tyle ważne, że w niej spędza się większość tego dnia. W przypadku wesel organizowanych pod namiotem dobrze by namiot miał podnoszone boki, żeby tłem zdjęć nie byłą plandeka, a kolor namiotu żeby był możliwie biały. Namioty często są żółte, co daje dość nieładną poświatę kiedy świeci słońce.

Jeśli zainteresował Was temat zapraszamy do drugjej części artykyłu co zrobić dla lepszych zdjęć ślubnych, nie mniej interesujące mogą być też porady fotografieczne dla zaproszonych gości.

Ocena artykułu: Interesujący 4/6 (31 oceniających)

O autorze:

Piotr Kubiak

 

nasze publikacje - fotografia ślubna