jak wybrać fotografa na ślub cz2

W pierwszej części artykułu jak wybrać fotografa na ślub przedstawiliśmy Państwu trzy najbardziej popularne nurty fotografii ślubnej: studyjną, plenerową i reportażową. Dzięki zawartym tam informacjom łatwiej jest zdecydować, jakich zdjęć oczekujecie. W drugiej części przedstawiamy kluczowe kryteria wyboru najlepszego ślubnego fotografa.
DECYDUJACE SPOTKANIE
Po dokonaniu wstępnej selekcji, umówcie się na spotkanie z kilkoma wybranymi fotografami. Muszą oni oczywiście dysponować czasem, dlatego też warto dowiedzieć się w pierwszej kolejności czy fotograf ma wolny termin - w obecnych czasach fachowca, który zrobi Wam zdjęcia ślubne, należy szukać już z rocznym wyprzedzeniem. Na spotkaniu z fotografem trzeba zwrócić uwagę na odbitki, które prezentuje. Duże powiększenia obnażają słabości jego warsztatu, dlatego warto je uważnie obejrzeć, nawet jeśli wcześniej obejrzeliście już masę zdjęć w internecie. Poza tym, zwróćcie uwagę, czy fotograf umiejętnie używa lampy błyskowej, lub nie nadużywa jej - objawem tego są. zwykle ciemności panujące za Parą Młodą w kościele, świecące nosy i czoła, ostre cienie na ścianach za fotografowanymi osobami, a zdarza się, że i czerwone oczy. Przypatrzcie się kadrom i kolorom na zdjęciach. Ważne jest też, aby fotografie oddawały nastrój dnia ślubu, ukazywały emocje - wzruszenie i radość. Umówiwszy się z fotografem na spotkanie, poza obejrzeniem portfolio, zwróćcie również uwagę, co fotograf ma do powiedzenia o sobie, jak Wam się rozmawia, czy jest sympatyczny - jeśli swobodnie czujecie w jego towarzystwie, prawdopodobnie będzie się Warn dobrze współpracowało.
DOBRA CENA
Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze fotografa jest też oczywiście cena usługi. Zazwyczaj wraz z cenaą idzie jakość. Praca fotografa nie kończy się na zrobieniu zdjęć w dniu ślubu. Zawodowiec poświęca wiele czasu na "obróbkę" wykonanych zdjęć poprawienie kontrastu, kolorów, retusz, co w znacznym stopniu wpływa na cenę usługi. Wysokiej klasy fotograf woli oddać Klientowi mniej zdjęć, ale doskonałych pod każdym względem, niż setki przeciętnych - często "prosto z aparatu". Dobry fotograf inwestuje zarobione pieniądze w sprzęt: zapasowe aparaty, wysokiej jakości obiektywy, płaci podatki, ubezpieczenie, dla¬tego tez jego usługa nie może kosztować 500 zł. Zwróćcie uwagę, co dokładnie obejmuje cena: czy wliczony jest dojazd, album, odbitki czy tez trzeba zapłacić za nie dodatkowo. Zdarzają się czasem osoby, które za swoją pracę żądają bardzo niewiele, ale równocześnie stawiają wymóg zamówienia u nich minimalnej ilości odbitek po zawyżonych cenach. Każdorazowo należy obliczyć, ile tak naprawdę kosztować będzie cała usługa.
UMOWA ZOBOWIAZUJE
Z wybranym fotografem należy podpisać umowę, w której określone będzie: ile zdjęć otrzymamy, w jakiej postaci (odbitki w albumie czy tylko płyta ze zdjęciami), czy z udostępnionych plików cyfrowych da się we własnym zakresie wykonać odbitki (czy zdjęcia mają dostateczną rozdzielczość, czy płyta nie jest zabezpieczona przez kopiowaniem zdjęć), czy tez trzeba będzie zamawiać je u fotografa dodatkowo (jaka cena?). Warto zwrócić w umowie uwagę na to, czy fotograf zobowiązuje się do wykonania zdjęć osobiście. Może się bowiem okazać, że usługę zleci swojemu współpracownikowi, którego umiejętności są dalekie od tych prezentowanych w portfolio. Postarajcie się, żeby w umowie znalazł się akapit dotyczący sytuacji, w której fotograf z jakichś przyczyn nie zjawi się na ślubie - naturalne jest, że powinniście wtedy otrzymać zadośćuczynię niefinansowe.
PODWÓJNY PROFESJONALIZM
Jest jeszcze jedna rzecz warta uwagi: fotografowie pracujący we dwójkę. Jest to dość interesująca propozycja - otrzymujecie wtedy w jednym pakiecie dwóch fotografów, często bez dodatkowych kosztów. Dwóm osobom łatwej jest nie uronić żadnego ważnego momentu ze ślubu i wesela. Wbrew pozorom, jest też mniej zamieszania - jeden fotograf musi przemieszczać się z jednego końca kościoła na drugi, często przepychając ludzi. Dwoje fotografów pracujących na odpowiednich pozycjach może ograniczyć zamieszanie do minimum. Dwoje fotografów może też równocześnie fotografować przygotowania u Pana Młodego i Panny Młodej, jeden choćby najzdolniejszy fotograf nie może być dwóch miejscach równocześnie.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem jak podpisać dobrą umowę z fotografem.
Ocena artykułu: Interesujący
5/6
(31 oceniających)