jak wybrać fotografa na ślub cz1

Dzień ślubu to wyjątkowy dzień. Jest to jedna z nielicznych okazji w życiu, kiedy decydujemy się zaangażować profesjonalnego fotografa, by uwiecznił nasz piękny strój, emocje, otoczenie i podniosły nastrój. Jak znaleźć osobę, która zrobi to tak dobrze, by efekty jej pracy mogły nas zachwycać przez wiele lat? Zastanówmy się przede wszystkim, jakich zdjęć ślubnych oczekujemy. Czy mają to być zdjęcia z samej ceremonii, czy również z wesela? Czy chcemy pozowane zdjęcia studyjne, czy tez może spontaniczne zdjęcia plenerowe?
Obecnie popularne są trzy nurty fotografii ślubnej i zwykle każdy liczący się fotograf specjalizuje się w jednym z nich: ślubna fotografia studyjna, jej bardziej współczesna odmiana - fotografia plenerowa i zdecydowanie najmodniejsza - fotografia reportażowa.
Fotografia studyjna to zdjęcia tradycyjne, robione głównie przez od lat działające studia, zajmujące się szeroko rozumianą fotografią - od portretów po wywoływanie odbitek. Niestety, w większości przypadków Młoda Para ustawiana jest w określonych, wypracowanych pozach na tle rożnego rodzaju kolumienek, ruin i zachodów słońca, a standardowym ujęciem jest Panna Młoda odsłaniająca podwiązkę. Decydując się na zdjęcia studyjne, należy raczej szukać niezależnego, kreatywnego fotografa, mającego dostęp do studia, który wykona niestandardowe, spontaniczne zdjęcia bez użycia sztucznych rekwizytów i pretensjonalnych teł. Fotografia plenerowa stanowi duże pole popisu dla fotografa. Zwykle zaczyna się od standardowych zdjęć Pary Młodej w parku na mostku, a kończy na bardziej ekstremalnych zdjęciach "wodnych" - w morzu czy choćby w fontannie. Pomiędzy tymi dwoma ekstremami znajdują się plenery miejskie, wiejskie, a także plenery we wnętrzach (zamki, pałace, dworce, centra handlowe i hale fabryczne). Ważne jest, by pomysły na zdjęcia plenerowe były oryginalne, a pozy i zachowania nie były sztywne, lecz wyglądały naturalnie, słowem by były "wasze" i niepowtarzalne.
Fotografia reportażowa polega na tym, że fotograf-reporter jest z Młodą Parą przez cały dzień, nie ingerując zbytnio w przebieg wydarzeń (im mniej go widać, tym lepiej) i dokumentuje wszystkie ważne momenty. Sesja zaczyna się przed ślubem, już u fryzjera czy kosmetyczki. Gdy fotografów jest dwóch, jeden z nich może fotografować przygotowania odbywające się w domu Panny Młodej, a drugi - ostatnie szlify Pana Młodego.
Wybierając profesjonalnego fotografa-reportera, mamy pewność, ze wszystkie ważne wydarzenia dnia ślubu zostaną uwiecznione. Zdjęcia reportażowe są przy tym niepowtarzalne i najlepiej oddają. nastrój i emocje nie tylko młodych, ale i ich rodziców, rodzeństwa czy świadków.
Oczywiście może być tak, że nie będziemy mogli się zdecydować i wybierzemy fotografa (lub różnych fotografów), który wykona nam zdjęcia na wszystkie trzy sposoby. Zwykle jednak mamy pewne preferencje i będziemy szukać fotografa w jednej z tych trzech kategorii.
W obecnych czasach najlepiej jest rozpocząć poszukiwania w Intemecie, wpisując w wyszukiwarce frazy typu: fotografia ślubna, zdjęcia ślubne plus miasto, w którym odbywać się będzie uroczystość (w przypadku zaangażowania fotografa z innej miejscowości należny bowiem liczyć się z tym, że do ceny usługi trzeba będzie doliczyć koszt dojazdu i noclegu). W początkowej fazie poszukiwań pomocni mogą okazać się też znajomi, od których można dowiedzieć się, jak pracowało się im z fotografem i czy są zadowoleni ze zdjęć przez niego zrobionych. Reklamy i ogłoszenia fotografów znaleźć można w czasopismach z branży ślubnej. Przydatne może też być zapoznanie się z wpisami na popularnych forach ślubnych, do nich jednak należy podchodzić z dystansem, nierzadko bowiem firmy same podszywają się pod Panny Młode, polecając własne usługi.
Po wstępnej selekcji fotografów należny przejrzeć ich portfolia - większość fotografów zamieszcza wykonane przez siebie zdjęcia w Internecie. Oglądając portfolio, zwróćmy uwagę na zdjęcia robione w kościele - często w najtrudniejszych warunkach i pod presją czasu. Zdjęcia plenerowe czy studyjne można powtórzyć, zdjęć z przysięgi małżeńskiej już nie. Szukajmy też galerii ze ślubów konkretnych par. Tylko w ten sposób można się przekonać, jakich zdjęć z własnego ślubu możemy oczekiwać. Często do portfolio fotograf wybiera kilka najlepszych ujęć z każdego fotografowanego ślubu, co może sprawiać wrażenie, że robi same znakomite zdjęcia. O klasie fotografa decyduje skuteczność i powtarzalność wyników. Dobry fotograf na każdym ślubie niezależnie od warunków zrobi zdjęcia treściwe, ładne, poprawne technicznie i kompozycyjne.
Co zrobić mając już upatrzonych kilku kandydatów - polecamy przeczytanie drugiej części tego artykułu - jak wybrać najlepszego fotografa na ślub.