FAQ - częste pytania

W jakim stylu fotografujecie?

Pracujemy w stylu fotoreporterskim. Staramy się łapać chwilę, fotografować wydarzenia i ludzi takimi jakimi ich zastaliśmy, nie wpływamy na naturalny bieg wydarzeń, chłoniemy atmosferę i uwieczniamy ją, tak byście po latach oglądając swoje ślubne zdjęcia mogli przeżyć wszystko jeszcze raz tak jak się to odbyło.
Przez cały dzień staramy się wprowadzać nieskrępowaną, sympatyczną atmosferę pozwalającą rozluźnić się i zapomnieć o ślubnym stresie, przy okazji skutkuje to też sympatycznymi zdjęciami.

W plenerze oczywiście wkraczamy do akcji sami aranżując różne sytuacje, ale nawet wtedy staramy się fotografować z zaskoczenia, by uchwycić naturalne spojrzenia, gesty, uśmiechy. Pary często są zaskoczone jak sprawnie i bezstresowo przebiegają plenery organizowane przez nas, wiele osób nam mówi.
Póki co zdjęć studyjnych nie robimy.

Staramy się pracować w naturalnym świetle, a lampy błyskowej używać tylko okazjonalnie dla osiągnięcia specjalnych efektów lub kiedy warunki uniemożliwiają wykonanie poprawnego ujęcia, co przy wysokich czułościach współczesnych aparatów i jasnych obiektywach zdarza się coraz rzadziej.
Korzystając z lampy robimy to delikatnie i z wyczuciem, probując jej światło wtopić w naturalne oświetlenie dla fotografowanej lokalizaji.

zdjęcia ślubne - poznań

Co najbardziej odróżnia waszą ofertę od ofert innych podobnych fotografów?

Możemy opowiedzieć o kwestiach wymierzalnych - porównywanie poziomu artystycznego to już sprawa indywidualnego gustu.

Zapewniamy, że Waszą uroczystość uwieczniać będzie dwóch fotografów - ten jeden dodatkowy robi wielką różnicę (ale o tym poniżej), po drugie z całego dnia dostaniecie od 180-300 zdjęć (każde poddane specjalistycznej komputerowej obróbce) w odróżnieniu od 40-100 czy 1000-1500 zdjęć jak ma to miejsce u wielu konkurencyjnych fotografów - uważamy że 180-300 jest ilością pozwalającą oddać atmosferę tego dnia, nie powodując jednocześnie przesytu.

Nasze hasło na ten rok - by wyglądać pięknie.. - mamy je w głowie zarówno fotografując jak i później w czasie obróbki zdjęć.

Ponadto staramy się być niewidzialni, nie przestawiać, nie przeszkadzać, nie stresować, łapać naturalne gesty, niekrępujące sytuacje i tylko sympatyczne miny.

Przy podpisywaniu umowy każda para otrzymuje od nas mini-poradnik ślubny, gdzie opisujemy różne przydatne informacje dotyczące tego co można zrobić żeby dzień ślubu był mniej stresujący i bardziej udany - co też niewątpliwie przekłada się na lepsze zdjęcia.

Wszystkie (objęcie pakietem zdjęcia) udostępniamy Wam (inaczej niż robią to niektórzy fotografowie) w pełnej rozdzielczości, w formie elektronicznej, niezabezpieczone przed kopiowaniem - tak byście mogli udostępnić je każdemu i samodzielnie, bez dodatkowych opłat, wykonać dowolną ilość wysokiej jakości odbitek.

Zachęcamy też do zapoznania się z działem "Dlaczego my" gdzie znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Co zwykle fotografujecie?

Ponieważ najbardziej lubimy dokumentować cały dzień - w pełnej opcji zaczynamy od spotkania z Panna Młodą u fryzjera/kosmetyczki lub w domu, a potem ubieranie, błogosławieństwo, przejazd do kościoła, witanie gości, ceremonia, życzenia, powitanie chlebem i solą, pierwszy taniec, tańce gości, tort. Nie idziemy na ilość lecz na jakość. Nie katalogujemy wszystkich gości, staramy się oddać atmosferę i interesujące momenty.

Nie jesteśmy nachalni, nie przeszkadzamy, jeśli trzeba potrafimy nie robić zdjęć, wyjść, mamy poczucie taktu i humor.

Wszyscy do tej pory byli zadowoleni z naszego podejścia do ludzi, sytuacji, tematu i przede wszystkim z wyników! ... a przynajmniej tak nam mówili :)

Czy zawsze fotografujecie we dwoje?

Tak, taki mamy styl pracy. Fotografowanie we dwoje, z pomocą dwóch aparatów daje dużą swobodę twórczą, można podzielić się pracą, pracować spokojnie, będąc pewnym że utrwalony zostanie każdy ważny moment. Jeśli fotografuje go jedna osobą, druga może skupić się na innych dziejących sie w tym czasie wydarzeniach, lub fotografować to samo wydarzenie z innej perspektywy.

Możemy poruszać się spokojnie, nie przepychając się z jednej strony na drugą - jest to cenna zaleta szczególnie przydatna w kościele, gdzie zbędne zamieszanie jest niewskazane, albo w małych polskich mieszkaniach, lub niektórych salach weselnych, gdzie przepychanie się miedzy ludźmi z jednej strony pokoju na drugi wprowadzałoby zupełnie niepotrzebne zamieszanie.

Dwie osoby to także dwa odmienne spojrzenia, dwa zdjęcia tego samego momentu z różnych ujęć, a co ważniejsze cena jak u podobnej klasy fotografów pracujących w pojedynkę.

fotografia ślubna - poznań

Jestem osobą niefotogeniczną czy dajecie gwarancje, że będę się sobie podobać?

Takiej gwarancji oczywiście dać nie możemy. Jasne, że są osoby którym łatwiej zrobić udane zdjęcia i takie z którymi jest trudniej, jednak zdjęć robimy na prawdę dużo, w tym większość z zaskoczenia - tak że po pierwsze - jest z czego wybierać, a po drugie fotografowana osoba najczęściej nie ma czasu zrobić głupiej miny :)

Jak do tej pory nie było nikogo kto by był niezadowolony, nawet najbardziej niefotogeniczne we własnym mniemaniu osoby chwaliły, że na naszych zdjęciach na prawdę się sobie podobają.

Na jakim sprzęcie? Cyfrowo czy analogowo?

Oboje pracujemy na cyfrowych lustrzankach Nikona z wysokiej klasy jasnymi obiektywami. Obecnie technika cyfrowa w wielu aspektach przewyższa fotografię analogową, wygodą pracy, większymi możliwościami postprocessingu, niższymi kosztami, dlatego korzystamy wyłącznie ze sprzętu cyfrowego.

Jak wygląda sesja plenerowa?

Zwykle organizujemy kilka dni po ślubie w ustalonym wcześniej z parą miejscu. Jeśli z różnych względów ta opcja nie jest możliwa to albo porywamy parę na pół godziny w czasie imprezy - po obiedzie i pierwszym tańcu albo umawiamy się przed ślubem. Zaleta organizowania pleneru innego dnia jest taka, że nie trzeba się spieszyć, nie trzeba przejmować się tym że sukienka się pobrudzi i chociaż wtedy fryzura, czy bukiet mogą już nie przypominać tych z dnia ślubu, można to potraktować jako ciekawą odmianę i zaletę (np. można wystąpić z rozpuszczonymi włosami, jeśli w dniu ślubu był koczek - jest to ciekawym urozmaiceniem).

Jeśli chodzi o miejsce - kiedy para ma swoje pomysły i jeśli są one ciekawe wtedy zwykle chętnie się do nich przychylamy, ważne żeby ludzie czuli się swobodnie w danym miejscu. Własne pomysły i lokalizacje też mamy, generalnie lubimy miasto, ale uczulenia na trawę i drzewa też nie mamy.

Do której godziny pracujecie na weselu?

Wszystko jest do ustalenia, jednak wychodzimy z założenia, że na weselu dla fotografa na dłuższą metę niewiele się dzieje (wyłączając oczepiny), a im później tym straszniej, dlatego ograniczamy się zwykle do ok. 2-3 pierwszych godzin - w ciągu których udaje nam się sfotografować najciekawsze chwile z wesela.

Trzeba jednak przynać, że często okołooczepinowe zabawy, tort itp. wypadają jednak później niż 3h od początku wesela, dlatego jeśli Młodzi uznają, że te atrakcje warte są fotografowania, a często są - my jesteśmy gotowi do pracy - powstaje wtedy wiele zabawnych i pełnych ekspresji zdjęć.

Jeśli chodzi o fotografowanie tortu - coraz częściej tort pojawia się niedługo po obiedzie, kiedy jest już odpowiedni nastrój, a goście są jeszcze w stanie w pełni docenić jego urodę i smak. :)

Czy retuszujecie wykonane zdjęcia?

Oczywiście! Każde zdjęcie poddawane jest mniej lub bardziej szczegółowej obróbce.

W odróżnieniu od fotografów, którzy jeszcze tego samego dnia po północy dostarczają Młodym fotografie, my zdjęcia prosto z aparatu traktujemy jako półprodukt z którego dopiero powstanie ostateczna fotografia.

Poza poprawianiem kolorów, kadrem, czasami staramy się delikatnie poprawiać naturę korygując zmarszczki itp. tak by efekt ostateczny oczarowywał naszą parę i jej gości - nasze hasło by wyglądać pięknie.. zobowiązuje.

Ile odbitek dostaniemy, w jakim formacie?

Zależnie od pakietu ale zwykle 40 odbitek 15x23 w sympatycznym pudełku.

Jeśli chodzi o pliki w wersji elektronicznej - w odróżnieniu od niektórych fotografów dajemy Wam wszystkie zdjęcia, objęte wykupionym pakietem, po szczegółowej obróbce komputerowej. Nie przetrzymujemy tych zdjęć dla siebie i nie zarabiamy na każdej odbitce.

Płacicie nam za nasz czas w dniu ślubu i obróbkę komputerową, więc wszystkie otrzymane w wyniku tego procesu zdjęcia są Wasze, bez żadnych dodatkowych, ukrytych opłat. Zwykle jest to (w zależności od wybranego pakietu) ok. 180-280 fotografii w formacie JPG (z niską kompresją) w wysokiej rozdzielczości, z których bez problemu można samodzielne wykonać dowolną ilość wysokiej jakości odbitek w formacie co najmniej 15 x 23.

Niektórzy fotografowie w tej samej cenie, dają tylko 40-100 zdjęć z całego wydarzenia - uważamy, że to mało i że taka ilość pozostawia zbyt duży niedosyt. 180-280 wydaje nam się optymalną ilością przy całodziennym fotografowaniu na dwie ręce.

Po jakim czasie dostaniemy zdjęcia?

Zależnie pory roku od 2-6 tygodnie (w szczycie sezonu zajmuje to raczej więcej czasu niż mniej). Zdjęć robimy na prawdę sporo i ich przejrzenie, selekcja, obróbka, wykonanie odbitek, zajmuje nam dużo więcej czasu niż samo fotografowanie.

Czy dajecie zdjęcia w albumie lub w formie fotoksiążki?

Ze względu na różne oczekiwania klientów i związane z tym różne koszty - albumów ani fotoksiążek nie mamy włączonych do oferty. Albumy - zależnie od upodobań - my możemy kupić, możecie sami przynieść (kupująć lub zamawiająć u gości).
Z naszego doświadczenia, w miarę porządny album, który od razu się nie rozpadnie, z 60 stronami 30x30cm to koszt co najmniej 90zł - odbitki żeby go wypełnić to w przybliżeniu drugie tyle.

Fotoksiążki cenowo w dużej mierze zależą od ich formy. Wykonane w druku cyfrowym są generalnie tańsze od albumów tracydyjnych i zawierać mogą przy tym więcej zdjęć. Fotoksiążki wykonane na papierze fotograficznym są droższe i mniej pojemne niż podobne albumy tradycyjne.

Ile kosztują wasze usługi?

Jeśli chodzi o fotografię ślubną zwykle otrzymuje się to, za co się płaci. Można znaleźć fotografa za 600zł i takiego za 6000zł - płacąc 600zł nie można wiele oczekiwać. My plasujemy się gdzieś po środku. Staramy się by nasze ceny były adekwatne do prezentowanego poziomu artystycznego, oraz pokrywały koszty naszej pracy (fotografowanie, postprocessing, podatki, inwestycje w sprzęt).

Aby poznać szczegóły zachęcamy do przesłania zapytania drogą mailową lub ew. telefonicznie.

plener ślubny - poznań

Na jakim terenie działacie?

Nasze rodzinne miasta to Poznań i Konin - tam też najczęściej fotografujemy, dużo jeździmy również po Wielkopolsce - nie stanowi to dla nas problemu, kilka razy do roku zdaża nam się również odwiedzać inne ościenne województwa. Nie ma jednak przeszkód abyśmy uwiecznili Waszą uroczystość w dowolnym miejscu, pozostaje tylko kwestia dopłaty za dojazd i ew. nocleg (który byłby wskazany w przypadku dojazdu powyżej 150km). Fotografowaliśmy już również za granicą (Włochy, Szwecja), posługujemy się również językiem angielskim.

Z jakim wyprzedzeniem należy zarezerwować termin?

Nie ma problemu żebyśmy zarezerwowali termin z miesięcznym, czy rocznym - wszystko zależy jednak od tego czy taki termin jest wolny. W ostatnim czasie terminy na sezon ślubny (od kwietnia do października) rezerwowane są z już z rocznym - wyprzedzeniem. Zdarzają się rezerwacje wcześniejsze jak i późniejsze - generalnie kto pierwszy ten lepszy.

Rezerwacja terminu polega na podpisaniu umowy i wpłaceniu niewielkiego zadatku w kwocie 200zł.

Czy posiadacie wydawane przez Kurię upoważnienie do fotografowania uroczystości liturgicznych?

Oczywiście, ponieważ czasami zdarza się, że pozwolenie takie wymagane jest przez duchownego udzielającego sakramentu, z nami martwić się nie musicie.
Oboje posiadamy stosowne pozwolenia wydane przez Archidiecezję Poznańską.

Czy możecie polecić jakiś kościół, który wg Was jest idealny pod względem fotografii?

W ciągu tych kilku lat pracowaliśmy w różnych kościołach i preferujemy raczej tradycyjne klimatyczne kościoły jak poznańska Fara, czy kościół św. Wojciecha, mimo że są ciemniejsze i trudniejsze w fotografowaniu jednak posiadają swój niezaprzeczalny klimat.
Jednak wybór kościoła pozostawiamy Młodym, którzy częśto związani są duchowo ze swoim parafialnym kościołem, doceniamy to i rozumiemy.

Czy możecie polecić jakieś zespoły muzyczne?

Trochę się ich nasłuchaliśmy. Jest kilka, które spodobały nam się szczególnie, ze względu na poziom artystyczny, kulturę osobistą i poziom rozbawienia gości - oto one: Shakers (601 743 977), The Quest (502 341 501), Proforma (692 371 646), Bardowie (692 379 637), Night Life Warsaw (722 221 223), 7 Sekund (504 738 838), Black Cat (Poznań).

Jeśli ktoś wolałby DJ'a to gorąco polecamy DJ Jerzmana (604 898 713).

Czy macie jakieś życzenia?

Zależy nam na możliwie swobodnej atmosferze - po to aby zdjęcia były możliwie swobodne i naturalne - dlatego też prosimy przyszłe Młode Pary o zwracanie się do nas per "Ty": Magda, Piotr - ułatwia to rozmowę i ułatwia fotografowanie.

plener ślubny - międzychód

Sesja zaręczynowa - czy warto się umówić?

Oczywiście! Warto, warto! Dzięki sesji zaręczynowej, kilka miesięcy później w dniu ślubu poczujecie się pewniej przed obiektywem i z fotografem którego lepiej poznacie przy tej okazji. Dodatkowo zostaną Wam śliczne zdjęcia z okresu narzeczeńskiego.